ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ


Araştırmaya Erken Başlangıç: EEE STAR

 

EEE STAR programı lisans öğrencilerimize, bölümümüzdeki araştırma gruplarına katılma ve mevcut çalışmalar ya da kendi fikirleri üzerine araştırma imkanı vermek için geliştirilmiştir.

 

Lisans Öğrencilerimizin Yarışma Başarıları:

METUSAT uydu tasarım takımımız 12-15 Haziran 2015 tarihlerinde, Burkett, Teksas'ta gerçekleştirilen CanSat yarışmasında yarışmaya katılan 42 takım arasında 4. olmuşlardır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

 

Lisans Öğrencilerimizin Araştırma Çıktıları:

Akademik yayınlarla sonuçlanan lisans öğrencilerinin katkı sağladığı araştırma çalışmaları şunlardır:

  • C. Candan, Y.B. Erol, "Conjugate directions based order recursive implementation of post-Doppler adaptive target detectors," IET Radar, Sonar & Navigation, vol.6, no.7, pp.577-586, August 2012, pdf.

Çalışmanın başlangıcında Yusuf Buğra bölümümüzde 3. sınıf öğrencisiydi. Çalışma yaklaşık 1.5 yıl sürmüştür. Yusuf lisans derecesini 2011 yılında almış, ardından yüksek lisans ve doktora çalışmaları için University of California Berkeley, EECS bölümüne gitmiştir. Kendisi su anda UC Berkeley'de araştırma görevlisi olarak yapay zeka konularında çalışmaktadır. (http://www.eecs.berkeley.edu/~yberol/)

  • C. Candan, H. Inan, "A unified framework for derivation and implementation of Savitzky–Golay filters", Elsevier Signal Processing, vol. 104, pp.203-211, Nov. 2014, pdf.

Bu çalışma 3. sınıfın sonundaki yaz tatilinde başlamıştır. Yaklaşık 1 yıl sürmüştür. Hakan, 2013 yılında bolümümüzden BS derecesini almıştır. Hakan şu anda Stanford Üniversitesi, Elektrik Bölümü’nde bütünleşik doktora programında araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Araştırma konuları beyin araştırmaları ve özellikle nörolojik sinyallerin değerlendirilmesi üzerinedir. (http://pyramidal.stanford.edu/)

  • U.I. Can, B. Bayram, "Plasma-activated direct bonding of patterned silicon-on-insulator wafers to diamond-coated wafers under vacuum", Diamond and Related Materials, vol. 47, pp.53-57, Aug. 2014, link.

Üryan Işık Can, Eylül 2012 yılında lisans araştırmacı olarak ODTÜ-EE’de bulunan ULTRAMEMS Araştırma Grubu'na katıldı ve Haziran 2014’de lisans mezuniyetine kadar çalışmalarını burada sürdürdü. Lisans öğrencilerinin TÜBİTAK araştırma projelerinde bursiyer olabilmelerine ilişkin Mart 2013’te yürürlüğe giren yasa sonrası Türkiye’de burs alan ilk lisans öğrencisidir. Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) temiz oda tesislerinde önemli MEMS laboratuar ekipmanları ve süreçleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir temiz oda eğitimi aldı. Kapasitif mikroüretilmiş ultrasonik dönüştürücülerin (CMUTs) mikrofabrikasyonu ve karakterizasyonu üzerine çalıştı. CMUT karakterizasyonu ile ilgili çalışmalarını Antalya'da Uluslararası CMUT Çalıştayı’nda (Mayıs 2013) ve Ankara SAVTEK Konferansı’nda (Haziran 2014) sundu. Prag'da düzenlenen IEEE Ultrasonik Sempozyumu’na (Temmuz 2013) katıldı.

  • A. Sinan Akyürek, Elif Uysal-Biyikoglu, “A Depth-Optimal Low Complexity Distributed Wireless Multicast Algorithm”, The Computer Journal, vol. 54, No.6, July. 2011, pp. 988-1003, pdf.

Bu çalışma Sinan Akyürek ODTÜ’de 3. sınıf öğrencisi olduğu zaman başlamıştır. Çalışmanın ilk sonuçları Türkçe olarak SIU 2008 konferansında (pdf) yayınlanmış; ardından konferans çalışması geliştirilerek dergi yayını haline getirilmiştir. Sinan su anda İletişim Ağları konusunda University of California San Diego'da doktora yapmaktadır. (http://seelab.ucsd.edu/~asakyurek/).

 

EEE STAR internet sitesi   

EEE STAR 2016 Fotoğrafları                                 EEE STAR 2015 Fotoğrafları