2021 - 2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ ÖZEL ÖĞRENCİ OLARAK DERS ALMA

2021‐2022 Güz döneminde özel öğrenci olarak ders almak isteyen öğrencilerin ilgili bölümde (dersin alınacağı bölüm) takip etmesi gereken işlemler aşağıda belirtilmiştir.

Alınacak dersin diğer süreçleri ile ilgili işlemler http://oidb.metu.edu.tr/tr/ozel-ogrenci linkinde belirtilmiştir.    

1. Başvuru formu, http://oidb.metu.edu.tr/tr/ozel-ogrenci linkinden indirilecektir.

Lisans dersleri için; lisans dersini veren öğretim üye/görevlisine ve Bölüm Başkan yardımcısına e-posta ile ulaşarak özel öğrencilik başvuru evrakının üstüne dijital imzasının alınması gerekmektedir. (Formda belirtilen Bölüm Başkanlığı adına istenecek onay Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Göl'den alınacaktır. İletişim e‐postası: mgol@metu.edu.tr.  

Lisansüstü dersleri için lisansüstü dersini veren öğretim üye/görevlisine ve Bölüm Başkan yardımcısına e-posta ile ulaşarak özel öğrencilik başvuru evrakının üstüne dijital imzasının alınması gerekmektedir. (Formda belirtilen Bölüm Başkanlığı adına istenecek onay Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Göl'den alınacaktır. İletişim e‐postası: mgol@metu.edu.tr) Ayrıca, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan dersi alabileceği konusunda alınmış olan Enstitü Yönetim Kurulu Kararını da başvuru sırasında sunması beklenmektedir.

2. Onaylanan başvuru formu gerekli belgeler 18 Ekim 2021 tarihi mesai bitimine kadar  (17:00) Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı/ Giriş Kat/ Başvuru Birimine öğrenci tarafından elden teslim edilmesi gerekmektedir. Özel öğrenciler bu işlemleri tamamladıklarında, kabul edildikleri ders/derslere kayıtları ÖİDB tarafından yapılacaktır.

3. Başvuru evraklarını teslim eden adayların dönem sonunda ders notlarını görüntülemek ve derse ait paylaşılan dökümanları takip edebilmek için https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/  adresinden şifre edinmeleri gerekmektedir. Özel öğrenciler, etkileşimli kayda girmeyeceklerdir. Özel öğrenci kayıt işlemleri dönemlik olup, bir sonraki dönemlerde başvuru yapacak adayların tüm işlemleri tekrar yapması gerekir.

4. Lisansüstü dersleri özel öğrenci statüsünde almak için öğrencinin kendi enstitüsünden ilgili enstitüye yazı gönderilmesi kayıt için yeterli değildir. Kayıt için mutlaka “http://oidb.metu.edu.tr/tr/ozel-ogrenci” linkinde belirtilen işlemlerin yapılması gerekmektedir.

 

Başvuru Birimi: Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Tel       : 0 (312) 210 34 12 - 210 34 64

 

 

EEMB