The image is not loaded.
Mühendislikte Kadınlar

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf 20 Mart 2015 tarihli Hürriyet gazetesinde çıkan "Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketinde kadın hakimiyeti" haberi üzerine çekildi. Haberde büyük teknoloji şirketlerindeki çalışanların yüzde 20’sinin kadın olduğu, bazı birimlerde bu oranın yüzde 50’lere yükseldiği ve birçok birimin başında kadın yöneticiler olduğu söyleniyordu. Bu habere doğrusu çok sevindik. Haber bölümümüz mezunlarının başarısını sergilemenin ötesinde bizlere sık sık sorulan "Elektrik-Elektronik Mühendisliği kadınlara uygun bir meslek midir?" sorusuna da bir yanıttı! Bu haberden sonra yukarıda gördüğünüz fotoğrafı çekmeye karar verdik. Resim organizasyonunu 2015 mezunumuz Hilal Kübra Dumanlı yaptı. Hilal, Mayıs 2015 itibariyle lisans programımızda kayıtlı olan 144 öğrencimizle temasa geçti ve uygun olan öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve asistanlarımızla yukarıda gördüğünüz fotoğraf oluştu.

Bizler, ülkemizin geleceğini şekillendirecek mühendislerin arasında kadınların yer almasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kadınların kimlerince kendilerine "biçilen" mesleklerin dışındaki başarıları, toplumda yerleşik olan haksız önyargıları yok edecek ve ülkemizi daha aydınlık günlere bir adım daha yaklaştıracaktır diye düşünüyoruz.

Üstteki fotoğraf 2017 Mayıs'ında çekildi. Meslek tercihi yapma aşamasında olan lise mezunlarını gelecek yıllarda çektireceğimiz fotoğraflarda yer almaya davet ediyoruz.

 

 

Son 28 yılın mezuniyet verileri:

 

Son Güncelleme:
06/08/2020 - 16:59